Açıksözlülük

Çoğu zaman bir erdem olarak görülmesine karşın, insanlığa büyük zararları olan bir erdemsizlik de olabilir bu davranış. Arkadaşlarıyla, ailesiyle ve giderek bütün bir toplumla ilişkisini açıksözlülüğe yaslayan kişi bir süre sonra ister istemez çevresinde bir korku duygusu uyandıracak ve dışlanacaktır. Burada, kendince cesaretlilik yapıp da iletişim kurduğu insana zihninden akan bütün düşünceleri ileten kişi düşlerindeki “iyi insan” imgesine katkı yapmakla birlikte; karşısındakinin üzülmesine, tedirgin olmasına ya da korkmasına yol açıyorsa, yarattığı “ben böyleyim” dikbaşlılığına sığınmasıyla gerçekte kendisini yaralar.
Açıksözlü olmanın gerektiği yerler olduğunca, gerekmediği yerler de vardır; kimi zaman bir erdem, kimi zamansa insana dangalaklıktan öte bir nitelik kazandırmayan zamanlar da.
Tutturduğu "açıksözlü" iletişim yoluyla, kalbe seslenmeyi acıklı bir tonla boğan insanları elimizin tersiyle itmemeli; ama tufaya gelmeyip, açıksözlülüğü bütün insancıl manevraları yapabilecekleri bir alan olarak kendilerine ayırmalarına da izin vermemeli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Kapı

Çekiniz  yazıyorsa üzerinde, biraz “geride durmanız” gerekir ki, rahatça açılsın. Açılabileceği bir alan (boşluk) bekler kapı. İtiniz  yazı...